כל מה שחשוב לדעת על נסח טאבו

תהליך קניית דירה לא מסתיים עד לכתיבת נסח טאבו

כל רוכש דירה יודע כי בדרך יש לעבור שלבים רבים, אשר האחרון הינו רישום בלשכת רישום המקרקעין, או בכינויה הטאבו. לרישום בטאבו חשיבות רבה, ולנסח הטאבו שימושים שונים.

אז מהו נסח טאבו ומה חשוב לדעת עליו? 

נסח טאבו

  • מהו נסח טאבו: נסח טאבו הינו המסמך האחרון שמוציאים בתהליך רכישת הדירה, והוא מעיד על כך שאנו בעלי הדירה או הנכס. בעזרת נסח טאבו ניתן לקדם תהליכים כגון קבלת משכנתא, כניסה לדירה, השכרתה, הוספתה לצוואה ועוד.
  • הפרטים המופיעים עליו: נסח טאבו משמש כתעודת זהות של הדירה או הנכס, ולכן נוכל לראות עליו את פרטי הנכס, מיקומו, עיקולים, משכנתאות, הפקעות, ירושה, זכויות וכל נושא אחר הנוגע למצבו המשפטי של הנכס או הדירה. עושים שימוש בפרטים אלה בכל נושא הקשור לבעלות הדירה- מכירתה, השכרתה, קבלתה בירושה, קבלת משכנתא עבור הדירה או בעדה ועוד.
  • מי אחראי להוצאת נסח הטאבו: כאשר אנו רוכשים דירה מבעלים קודמים, הרי שלדירה כבר קיים נסח טאבו קודם וכל שעלינו לעשות הינו לגשת ללשכת רישום המקרקעין ולעדכן את הרישום לגבי בעלות הדירה. כאשר מדובר ברכישת דירה חדשה מקבלן, על הקבלן לבצע את תהליך הרישום ולסיימו תוך תקופת זמן מוגדרת. חשוב לציין כי ישנן דירות ללא רישום בטאבו, וחלק מהנכסים רשומים בחברת המשכנתא או במנהל מקרקעי ישראלי, וההתייחסות אליהם שונה מבחינה חוקית.
  • כיצד מוציאים נסח טאבו: כיום ניתן להוציא נסח טאבו בקלות רבה דרך האינטרנט, כאשר כל מה שצריך הוא מספר הגוש, החלקה ותת החלקה של הדירה. הגושים, החלקות ותתי החלקות הינם חלק משיטת חלוקה של מדינת ישראל, והם נועדו בכדי לחלק כל אזור, גוש דירות או בניין ודירות פרטיות במדינה. ניתן לברר את מספר הגוש והחלק של הנכס באתר המרכז למיפוי ישראל על ידי הקלדת כתובת הנכס וקבלת מפה המציינת את המספרים הדרושים לנו. בנוסף, בחוזה רכישת הדירה נוכל למצוא את מספרי החלקות והגושים של נכסים.
  • מתי נצטרך להוציא נסח טאבו: בכדי לבצע בדיקת נכס, יש להוציא נסח טאבו. בדיקה זו נועדה בכדי לוודא כי מצבה המשפטי של הדירה מאפשר את רכישתה, וכי לא בוצעו שינויים חוקיים לגביה לדוגמת מכירה לשני צדדים. לאחר חתימת הסכם המכר, עורך הדין יצטרך להוסיף הערת אזהרה לידי הקונה בנסח הטאבו אשר מעידה על כך כי לו הזכות לקנות את הדירה.

לנסח טאבו משמעותיות משפטיות רבות וחשובות

נסח הטאבו מרכז בתוכו את מעמדה המשפטי של הדירה ושל הבעלים עליה, ולכן הוא חשוב ביותר לביצוע פעולות שונות מבחינה משפטית וחוקית על הדירה. בנוסף, דירות הרשומות בטאבו הינן בעלות ערך רב יותר מאשר אלו שאינן, ולכן חשוב לוודא הוצאת נסח טאבו לכל דירה בבעלותנו.