מתי תדעו שאתם מוכנים לפתוח עמותה?

1. הקמת עמותה בוערת בכם כבר זמן רב

לרוב, לא מדובר על רעיון שנולד מהרגע להירגע, אלא על תהליך המתבשל אצל אנשים ולבסוף יוצא החוצה בדמות של עמותה חדשה. אתם חושבים על הקמת עמותה כבר זמן רב, בוחנים אפשרויות, מעלים רעיונות ומנסים לשאול את עצמכם האם אתם יכולים לקחת פרויקט כזה על עצמכם? כנראה שאתם בדרך הנכונה. הקמת העמותה הינה השלב הסופי והאחרון, ולפניו חשוב לעבור תהליך חיוני של התבשלות.

2. הנתינה חשובה לכם יותר מהתמורה

מי שרוצה להקים עמותה, לא חושב כלל על הרווח האישי שלו, אלא על הרווח של החברה כולה. כידוע, פני החברה אינם הפנים שכולם היו רוצים לראות, ועדיין ישנם מקומות שנדרשת בהם השקעה גדולה שהממשלה וגופים רשמיים אחרים לא מצליחים לחלוש עליהם. בעת שאתם רוצים לפעול מתוך כוונות טהורות ועל כן חושבים ברצינות על פתיחת עמותה, אתם ללא ספק בדרך הנכונה. החזון מול עינייכם עתיד להתגשם.

3. פעלתם כבר למען החברה

לרוב, אנשים המבקשים לפתוח עמותה ומתעניינים אודות הקמת עמותה חדשה, הם אנשים שהנתינה לחברה לא זרה להם והם כבר עסקו בהתנדבות לא אחת. ההמלצה הגדולה היא להיות מעורבים בעולם ההתנדבות ובעיקר בעבודה בתוך עמותה, על מנת לרכוש כלים לניהול, התנהלות והכרת הגוף כמה שיותר מקרוב. אם כבר עשיתם את ה"טירונות" בעמותה אחרת, שאבתם רעיונות והשראה וכעת אתם מוכנים להקים את העמותה הנושאת את ההשפעה שהייתם רוצים לייצר – לכו על זה.

4. אתם מקבלים פידבקים חיוביים על הרעיון שלכם

על מנת לעורר את הרעיון שלכם לחיים, חשוב לשתף את הקרובים אליכם במחשבות שלכם אודות פתיחת העמותה שלכם. מעבר לכך שאתם שולחים איתות ליקום וכך מייצרים מחויבות בפני עצמכם, הרי שהקרובים אליכם יכולים לתת לכם חוות דעת אמיתית וכנה אודות הרעיון שלכם. לעתים אתם יכולים להגיע עם רעיון שאינו מגובש, ודווקא משיח עם החברים והמשפחה, אתם מצליחים לעצב רעיון ממוקד וטוב יותר לעמותה שעתידה לקום. אם כן, רגע לפני שאתם מגיעים אל הרגע בו אתם מבצעים רישום עמותה, גבשו את הרעיון שלכם עוד קצת על מנת להבטיח כי העמותה שלכם תפעל על הצד הטוב ביותר.

5. יש לכם תכנית ברורה

כפועל יוצא מהסעיף הקודם – הרי שחשוב שתהיה לכם תכנית ברורה. כאשר מדובר על תכנית ברורה לעמותה שלכם, לא מדובר רק על הרעיון, אלא על רובד עמוק יותר. נסו לברר עם עצמכם מה המטרה שלכם, לאן אתם חותרים, מה יחשב בעייניכם כהישג, איך אתם הולכים לגייס כספים ותרומות ומה האתגרים שלכם לשנת הפעילות הראשונה של העמותה. הגדרת התכנית תאפשר לכם לעקוב אחר ההתקדמות שלכם, ולשנות דברים במידה ואינכם מצליחים כפי שצפיתם. כעת, כל שנותר הוא לא לאחל לכם בהצלחה בדרככם החדשה שעתידה להשפיע על רבים בחברה.