ההשפעות הסביבתיות בבחירת מיקום לרכישת דירה

אז גייסתם את חסכונותיכם, רתמתם עזרה מההורים, ביררתם על משכנתאות – ועכשיו רק נותר להחליט היכן רוכשים את הדירה. מיקום הדירה מהווה את אחד הפקטורים המרכזיים (ויש שיגידו שהוא המרכזי) בבחירה לרכישת דירה. בין אם זה למגורים עתידיים או להשקעה, למיקום יש חשיבות גדולה בהחלטה. עוד לפני שאתם מחליטים, יש לקחת בחשבון מספר דברים.

השקעה או מגורים 

דירה

אם מטרתכם היא דירה למגורים, יש לקחת בחשבון את סביבת העבודה שלכם לטווח הארוך, את הקרבה (או במקרים מסוימים – דווקא את המרחק) מההורים ומהמשפחה ועוד שיקולים אישיים. אך אם בכוונתכם להשקיע, יש לחשב את התשואה משכר הדירה שתקבלו ביחס למחיר אותו תשלמו בקנייה. ההערכה הגסה היא שבפריפריה התשואה היא הגבוהה ביותר, בהשוואה לערי המרכז ולירושלים. ערים אשר נחשבות בעלות תשואה גבוהה במיוחד הן נהריה, עכו, צפת וקריית שמונה.

פוטנציאל עתידי

מי מאתנו לא שמע על הדוד של ההוא, שבשנות השבעים קנה צריף ברעננה ב-10,000 ש"ח וכיום שווי הנכס נאמד בכמה מיליונים? אז נכון, כיום כבר פחות קל לעשות עסקאות שהשווי שלהן מכפיל את עצמו במאות אחוזים מאשר בימים עברו, מכיוון שמחיר הקנייה ההתחלתי הוא גבוה יותר, אך עדיין במקומות מסוימים ניתן לראות השקעות שמניבות רווח יפה. למשל, עד לפני פחות מעשור, דירות למכירה בחולון ובבת-ים נאמדו במחיר של כשליש ממחיריהן היום, ולא בכדי.

ערים הנמצאות במיקום טוב מבחינה גיאוגרפית (במרכז הארץ, על פי רוב) אשר עדיין לא חלה בהן עליית המחירים הגדולה, הן בעלות פוטנציאל עצום להשקעה רווחית. זאת משום שמשבר הדיור מביא לזליגה בביקוש אל ערי גוש דן הזולות יותר, אשר נהנות מהקרבה הגיאוגרפית ללב הפועם של גוש דן – תל-אביב.

פרויקטים באופק

כביש סואן שעתיד להיסלל עלול לגרום לירידה בערך הדירה, בעוד כביש מרכזי המקצר את זמן הנסיעה לעיר העתיד להיסלל עשוי להעלות אותו. לדוגמא, מי שרכש דירה ביוקנעם או בסביבתה טרם אישור סלילת הקטעים הצפוניים של כביש שש הגובלים באזור, נהנה מעלייה משמעותית בערך של נכסו.

רעשים והפרעות

חלום הבית עם הגינה הוא משאת נפשם של זוגות צעירים רבים, ובהתאם לכך – גם המחירים בשוק הנדל"ן. מקום פסטורלי אשר נגיש לתחבורה ולמרכז תעסוקתי הינו האידיאל בעיני רבים, בין אם זה בעיר או בישוב קטן יותר. זהו כמובן גורם חשוב אם אתם הורים לילדים קטנים, אך גם אם עדיין לא – ההשקעה תשתלם לאורך זמן, שכן הסבירות שהביקוש לאזורים אלו יקטן הוא נמוך.