שוק ההון למתחילים – המדריך

שוק ההון, על תחומיו השונים, מושך אליו מיליוני אנשים מרחבי העולם, המעוניינים בהזדמנויות השקעה, מסחר, עבודה ורווח בצורות שונות. ואכן, מדובר בעולם ומלואו – תחום רחב ומסועף הכולל בתוכו מסחר בורסאי במניות ואגרות חוב, שימוש בכלים פיננסיים רבים ושונים דוגמת אופציות ונגזרים, תעודות סל וכד', מוצרים פנסיוניים שונים ועוד אינספור תתי תחומים הנכללים תחת המטרייה הרחבה של שוק ההון ועולם ניירות הערך.

עבור מתעניינים מתחילים המעוניינים להיכנס לעולם הרחב של שוק ההון, מומלץ כמובן להתחיל בהיכרות ראשונית של התחומים העיקריים בעולם זה, ולמידה של כמה מושגים וכלים בסיסיים שחייבים להכיר בטרם מתחילים לפעול בתחום זה, בין אם כמשקיעים או סוחרים עצמאיים ובין אם כעובדים.

 

מסחר עצמאי או קריירה בשוק ההון – מהן האפשרויות בתחום? 

מדריך שוק ההון

לפני שניכנס לדרכים הפרקטיות לגשת לתחום ולהתחיל לעסוק בו, נשאלת השאלה המתבקשת – מהן האפשרויות העיקריות העומדות בפני מי שמעוניין להיכנס לעולם של שוק ההון?

ישנן כמובן אפשרויות רבות ושונות, אך ניתן לחלקן לשתי קבוצות עיקריות – הראשונה היא עיסוק עצמאי במסחר בניירות ערך. ישנם סוגים רבים ושונים של סוחרים עצמאיים ושוק ההון מאפשר מגוון עצום של דרכי פעולה עצמאיות, החל ממסחר יומי במניות ועד לבנייה וניהול תיק ההשקעות האישי שלכם לטווח הארוך.

הקבוצה השנייה כוללת אפשרויות תעסוקה שונות, הן בשוק הפרטי (דוגמת חברות השקעות) והן בגופים וארגונים גדולים יותר, כולל גופים ציבוריים (בנקים, משרד האוצר, רשות ניירות הערך וכו'). מסלולי תעסוקה רבים מצריכים תעודת הסמכה רשמית, דוגמת הסמכת מנהל השקעות, הסמכת ייעוץ פנסיוני וכו'.

בכל אחת משתי האפשרויות, הדרך המומלצת לעשות את הצעדים הראשונים בעולם זה היא באמצעות לימודי בסיס, בין אם אחריהם ממשיכים ללימודים ארוכים יותר או שמסתפקים ברכישת בסיס טוב. מכיוון שמדובר כאמור בעולם רחב ועשיר ביותר, מומלץ ביותר להירשם ללימודי שוק ההון למתחילים, גם אם לקורס אחד כללי בלבד ולא למסלול לימודים שלם.

 

קורס שוק ההון למתחילים – כל מה שצריך לדעת על מנת להיכנס לתחום

דוגמה טובה ללימודים אשר כוללים את הבסיס ההכרחי עבור מתחילים בשוק ההון היא "קורס שוק ההון למתחילים".

קורס זה, כשמו כן הוא, בנוי במיוחד על מנת להעניק לאנשים המגיעים אליו חסרי כל ניסיון או ידע בעולם ניירות הערך ושוק ההון, את הבסיס הנחוץ על מנת להתחיל לפעול בתחום זה. אותו בסיס כולל בין היתר היכרות ראשונית עם תחומים מרכזיים שונים בשוק ההון, דוגמת עולם הבורסה והמדדים העיקריים השונים, סוגים שונים של ניירות ערך (מניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות וכו'), סקירה של שווקים בינלאומיים, היכרות עם דוחות כספיים ועולם הפנסיה ועוד לא מעט נושאים.

אחת הנקודות החשובות ביותר בקורס מסוג זה (המכונה גם קורס STARTER BROKER – "סוחר מתחיל"), היא כי במסגרת הקורס ניתנת לתלמידים ההזדמנות לתרגל באופן מעשי מסחר בורסאי, בנייה וניהול של תיק השקעות וכו', באמצעות כיתות מחשב ומערכות מסחר מקוונות. תרגול זה חשוב ביותר, ומהווה את הרגל השנייה (לצד רכישת הידע התיאורטי) של הבסיס ההכרחי עבור מתחילים בתחום.

לסיכום, שוק ההון מציע גם למי שמעולם לא עסק בתחומי הכלכלה והפיננסים, עולם שלם של עניין, הזדמנויות כלכליות ואפשרויות תעסוקה. על מנת להיכנס לתחום בצורה נכונה ולפעול בו באופן מחושב ושקול, מומלץ לכל מתחיל ומתחילה לפתוח בלימודי בסיס ייעודיים עבור מתחילים בשוק ההון.

כתבה בחסות האקדמיה לפיננסים, המובילה בתחום לימודי שוק ההון