לקנות דירה או לשכור אחת?

כיום, כאשר מחירי הנדלן בשמיים כולם מחכים לראות מה צופן העתיד. לו רק יכולנו לדעת האם תהיה עלייה נוספת של מחירים או מפולת דרסטית של מחירי הדירות, היינו יכולים להרוויח הרבה מאוד. אבל בנתיים אנחנו נמצאים בשוק של אי ודאות. אף אחד לא יכול לצפות את העתיד וגם הכלכלנים המנוסים ביותר בבתי ההשקעות והבנקים השונים לא מצליחים להגיע להסכמה מה יהיה עתיד מחירי הדיור.

רבים מאיתנו מתלבטים האם כעת זה הזמן לרכוש דירה חדשה או שעדיף להמתין עוד קצת ולראות מה יקרה בשוק הדיור ובנתיים לשכור דירה זמנית. מאמר זה ינסה לתת מענה לפי כמה שאלות כלליות ואסכולות שונות שיש במשק כיום.לקנות דירה או לשכור

הנתון הראשון – הצרכים שלנו. אם אתם בעלי משפחה של כמה ילדים חשוב לשים דגש להוצאות מעבר דירה. נקח לדוגמה משפחה עם שני ילדים ונשים אותם בדירה מושכרת. אם בכל שנה או שנתיים אתם עוברים דירה אתם חייבים להיות מודעים להוצאות המעבר הרבות – חיפוש דירה לוקח זמן רב, שיפוץ קל לדירה עולה כסף, תשלום למובילים, התעסקות עם חברות תקשורת והודעה לרשויות על מעבר דירה. כל הדברים האלו עולים כסף רב ואם אתם מוצאים את עצמכם עוברים דירה בכל שנתיים עם ילדים הרי שההוצאות אף גדולות יותר וההתעסקות מורכבת יותר כי צריך לשמור על הגנים ומוסדות החינוך, צריך שמרטף בזמן שאתם מתעסקים במעבר הדירה וכן הלאה. לכן כאשר אתם עושים חישוב האם לקנות דירה חשוב לקחת בחשבון גם הוצאות כאלו על שכירות ומעברי דירות מפעם לפעם.

שיקול נוסף הוא ההון ההתחלתי שלכם – אם ההון ההתחלתי שלכם, הכסף שמיועד לדירה לפני שתקחו משכנתא, הוא נמוך מאוד, ייתכן וכדאי להיות ראלים ולהבין שלא יהיה נכון לרכוש דירה באזור המגורים המועדף עלכם עם משכנתא ענקית. ייתכן והפתרון הפשוט יהיה רכישה של דירה קטנה יותר בשכונה אחרת או בעיר אחרת והשכרתה. כך לפחות תחסכו בהוצאות כי במקום לזרוק כסף על השכרה תוכלו לחסוך לתוך המשכנתא שלכם.

נקודה נוספת היא רמת חיים ומוכנות לפשרה – כיום מרבית האנשים מחפשים דירות פאר עם מעלית ומרפסת. אם ההון ההתחלתי שלכם לא מאפשר רכישה של דירה חדשה, כדאי לבדוק דירות קצת יותר ישנות במיקומים קצת פחות טובים. התפשרות יכולה להוביל לצמיחה בעתיד ותתפלאו שיש לעיתים גם מציאות.

לסיכום, כדאי לעשות חישוב מדויק ולהתייעץ עם בעלי מקצוע אובייקטיבים, כמו יועצים של חברת ייעוץ משכנתאות למשל – לא אנשי הבנק ולא מתווכים בעלי עניין במכירה. עשו חישוב מדויק וקר כדי להגיע למסקנות שמתאימות לכם.