שר שלום ג'רבי מספר על צעירים דתיים שמשתלבים בשוק העסקים של ישראל

אחת המגמות היותר מעניינות בשוק העסקים של ישראל היא השתלבותם של צעירים דתיים רבים, שמוכיחים כי ניתן לשלב בין יזמות וחדשנות לבין היצמדות לדרך התורה וכי ניתן להצליח בעולם העסקים גם כששומרים על ערכים.

מי שמפרט אודות ההשתלבות המרשימה של יותר ויותר צעירים דתיים בעולם העסקי הוא שר שלום ג'רבי בעצמו דוגמה טובה לחיבור בין קודש לחול שגם הוא בעצמו מלאכת קודש – ג'רבי, שהתחנך בישיבת כפר הרא"ה הדוגלת בחיבור בין תורה לעבודה, ממלא כיום את תפקיד ראש מנהלת השירות הלאומי אזרחי, תפקיד שהוא גם שליחות חשובה וגם אחריות רבה.

אבי כץ

אחד מאנשי העסקים הדתיים היותר מפורסמים הוא אבי כץ, בעיקר בזכות קופיקס ומהפכת ה"5 שקלים" שהתפשטה מעולם הקפה גם לתחומים נוספים, ומהווה דוגמה מעולה ליכולת של אנשי עסקים דתיים לראות את המציאות מזווית חדשה לגמרי וליצור שווקים שטרם היו קיימים.

כץ, שלמד עד כיתה ח' בתלמוד תורה ולאחר מכן בישיבה תיכונית, זכה להצלחות מרשימות עוד לפני קופיקס: ב-1995 הוא הביא לארץ את "הכל בדולר", רשת שהייתה גם היא קונספט חדשני, ועוד קודם לכן, ב-1993, הקים את כפר השעשועים עם עוד שני שותפים, כך שבאמתחתו כבר כרבע מאה של פעילות עסקית ערכית.

מוטי בן משה

דוגמה נוספת שמספק שר שלום ג'רבי לאנשי עסקים דתיים מצליחים היא מוטי בן משה.

בן משה, שלמד בישיבת נחלים המהוללת, עוסק בתחומים רבים ובהם אנרגיה, תיירות, בילינג, סלולר ועוד.

בקיץ 2016 הוא רכש את הבעלות על חברת האחזקות "אלון ריבוע כחול", שבבעלותה בין השאר 200 תחנות דלק ו-2 תחנות רדיו אזוריות.

מהם האתגרים הייחודיים של אנשי עסקים דתיים לפי שר שלום ג'רבי?

בנוסף לאתגרים הרגילים שאיתם מתמודד כל איש עסקים בימינו, בפני אנשי עסקים דתיים, ובפרט הצעירים שבהם, ניצבים אתגרים ייחודיים (שעם חלקם מתמודד גם שר שלום ג'רבי במסגרת תפקידו כראש מנהלת השירות הלאומי אזרחי).

בפרט ישנו לעתים ההכרח לעבוד במהלך השבת – אמנם אנשי עסקים יכולים לא לעבוד בעצמם מכניסת השבת ועד צאתה, וגם לבחור תחומי עיסוק שבהם השבת מוקדשת למנוחה, אבל אם מסתכלים על הדוגמה של מוטי בן משה, הרי שתחנות הרדיו האזוריות שבבעלות "אלון ריבוע כחול" מחויבות על פי תנאי הרישיון לשדר גם במהלך השבת.

אתגר נוסף הוא הריחוק מהמשפחה, שכן בעולם שהוא במידה רבה כפר גלובלי חלק ניכר מהפעילות העסקית בתחומים רבים מתבצע מעבר לים.

מה עוד מאפיין אנשי עסקים דתיים?

מאפיין נוסף של אנשי עסקים דתיים הוא היעדר הדיסטנס ביניהם לבין עובדיהם. צעירים דתיים אשר משתלבים בעולם העסקים מביאים איתם תפישת עולם שאמנם מחפשת תשואה כספית עבור כל השקעה אבל בשום מצב לא שמה את שורת הרווח לפני בני האדם.